Lutowe wydanie czasopisma OSOZ

Czy polska ochrona zdrowia jest innowacyjna? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w najnowszym wydaniu czasopisma Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (2/2014). Ponadto w numerze m.in. zaproszenie na 18. Konferencję OSOZ, debata na temat klauzuli sumienia, analiza rynku produktów ziołowych, nierówności w zdrowiu, prywatne ubezpieczenia zdrowotne...

Gala Liderów Ochrony Zdrowia

Zapraszamy Państwa na uroczystość wręczenia nagród w 8. edycji Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia. Gala Liderów odbędzie się 25 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 (Hotel Marriott w Warszawie), po zakończeniu konferencji "Innowacyjna Ochrona Zdrowia". Niezapomniane emocje i wyjątkowa oprawa...

Nowe wydanie czasopisma OSOZ

Najnowszy numer (1/2014) zdominował raport specjalny na temat oczekiwanych i pilnych zmian w ochronie zdrowia. Swoje opinie prezentuje 12 ekspertów. Ponadto m.in.: statystyczne podsumowanie rynku farmaceutycznego w 2013 roku oraz najważniejsze osiągnięcia naukowe, wizje przyszłości ochrony zdrowia, wywiad z prof. Iloną Kickbusch, profilaktyka cukrzycy...

Konferencja "INNOWACYJNA OCHRONA ZDROWIA"

18. Konferencja Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia "INNOWACYJNA OCHRONA ZDROWIA" już 25 kwietnia 2014 r. w Warszawie (Hotel Marriott)! Wielki panel dyskusyjny, 6 sesji tematycznych, ponad 50 prelegentów, uroczysta Gala Liderów Ochrony Zdrowia. Udział w konferencji jest bezpłatny.

IT w Placówce Medycznej 2014

11 lutego 2014 r. w Poznaniu zapraszamy do udziału w 17. Konferencji Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia - IT W PLACÓWCE MEDYCZNEJ 2014. Wydarzenie jest częścią oficjalnego programu Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED 2014r.

Zaproszenie na konferencję

Czasopismo OSOZ zaprasza studentów i środowisko akademickie na bezpłatna konferencję "IT+MEDYCYNA". Konferencja odbędzie się 15 października 2013 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Zaproszenie na szkolenie

Czasopismo Menedżer Zdrowia i Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia zapraszają na IV Forum Marketingu, Komunikacji i Public Relations w Ochronie Zdrowia (19-20 września br., Warszawa)

Konferencja IT w zdrowiu

Zapraszamy do udziału w Konferencji „IT w zdrowiu – zmiany w sektorze zdrowia 2014r. i prognoza 2014 – 2020”. Konferencja jest organizowana przez Śląską Sieć Metropolitalną we współpracy z Samorządem Miasta Gliwice oraz Politechniką Śląską w Gliwicach w dniach 18 - 19 września 2013 r.

Razem starzejemy się lepiej

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia dołączył oficjalnie do AgeingWell Network – europejskiej inicjatywy mającej na celu adaptację rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych dla lepszego życia osób w starszym wieku.Członkostwo OSOZ w AgeingWell pozwoli lepiej dostosowywać rozwiązania i serwisy internetowe...

Wiedza z konferencji dostępna on-line

13 ekspertów w panelu dyskusyjnym, niemal 40 prelegentów z Polski a także Litwy, Belgii, Niemiec oraz Austrii w ramach 4 sesji tematycznych, ponad 740 uczestników – tak w liczbach można podsumować Konferencję Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, która odbyła się 18 kwietnia 2013 r.

Poznaliśmy laureatów konkursu Liderów Ochrony Zdrowia

Podczas uroczystej Gali w Hotelu Marriott w Warszawie, ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu dla placówek i menedżerów ochrony zdrowia. W gronie zwycięzców znalazły się wybitne osobowości oraz podmioty rynku medycznego.

Zapraszamy na Konferencję PRIORYTETY I WYZWANIA 2013

18 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się 15. Konferencja Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Około 500 gości weźmie udział w dyskusji plenarnej oraz 4 sesjach tematycznych z udziałem prelegentów zagranicznych. Zarejestruj się bezpłatnie!

Zgłoś udział w Konkursie Liderów Ochrony Zdrowia

Każda placówka medyczna może wziąć udział w prestiżowym plebiscycie Liderów Ochrony Zdrowia, który co roku organizuje czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. Uczestnictwo jest bezpłatne a wypełnienie formularza zajmuje ok. 30 minut.

SZKOLENIE: Jak wyróżnić się w ochronie zdrowia?

20-21 września 2012 r. w Warszawie odbędzie się III Forum Marketingu i Public Relations w Ochronie Zdrowia. Zapraszamy menedżerów, lekarzy i osoby odpowiedzialne za kreowanie wizerunku placówki medycznej oraz komunikację z pacjentem i otoczeniem.

Poznaliśmy Liderów Ochrony Zdrowia

Podczas uroczystej Gali w Hotelu Marriott w Warszawie zaprezentowano sylwetki 15 laureatów Konkursu Liderów Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Kim są nagrodzone osoby i placówki oraz jakie inicjatywy w tym roku wyróżniła Kapituła?

BLOZ ON LINE Aktualne informacje o lekach dla lekarzy.

Nowa ustawa refundacyjna oraz rozporządzenia w sprawie recept lekarskich nałożyły na lekarzy nowe obowiązki w zakresie ordynacji leków, polegające na doborze leków według tzw. Wskazań Produktu Leczniczego.

Zapraszamy na Forum Polityki Zdrowotnej i E-zdrowia

17 maja br. w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się 14. edycja Konferencji Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. W wydarzeniu weźmie udział 600 gości, a swoje wykłady przedstawią m.in. zagraniczni prelegenci. Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Złoty Eskulap 2012 dla Indywidualnego Konta Zdrowotnego

Innowacyjność, nowoczesność i najwyższa jakość to główne kryteria, które wyróżniają laureatów Złotego Medalu MTP - Złotego Eskulapa. Indywidualne Konto Zdrowotne w Systemie OSOZ zostało uhonorowane tym prestiżowym wyróżnieniem.

Zaproszenie na eHealth Week 2012

Dania przejęła Prezydencję w Unii Europejskiej i swoje priorytety w zakresie ochrony zdrowia podkreśla goszcząc Konferencję „eHealth Week 2012”. Od 7 do 9 maja w Kopenhadze eksperci z Europy będą zastanawiać się nad tym, jak przyspieszyć rozwój e-zdrowia w Europie.

Gdzie sprawdzać aktualne informacje o tańszych lekach?

Ceny leków refundowanych podlegają okresowym zmianom po publikacji nowej listy refundacyjnej. Każde nowe obwieszczenie powoduje spadki lub wzrosty w odpłatnościach pacjenta za leki, a także wprowadza zmiany...

Wir laden ein zur Konferenz PRIORITÄTEN UND HERAUSFORDERUNGEN 2013

Am 18. April dieses Jahres findet die 15. Konferenz des Allgemeinpolnischen Systems für Gesundheitsschutz statt. Circa 500 Gäste nehmen an der Plenardiskussion sowie an den 4 thematischen Sitzungen unter Mitwirkung ausländischer Redner teil. Melden Sie sich kostenlos an!

BLOZ ONLINE Aktuelle Informationen über Arzneimittel für Ärzte

Das neue Erstattungsgesetz sowie die Verordnungen über ärztliche Rezepte erlegen den Ärzten neue Pflichten hinsichtlich der Auswahl der Arzneimittel gemäß den sog. Indikationen des Arzneimittels auf. Die Nichteinhaltung dieser Anforderungen durch die Ärzte wird vom Nationalen Gesundheitsfonds mit empfindlichen Strafen verfolgt.

Zloty Eskulap 2012 für das Individuelle Gesundheitskonto

Innovativität, Modernität und höchste Qualität als Hauptkriterien für Laureaten der Goldenen Medaille von MTP - Złoty Eskulap. Das Individuelle Gesundheitskonto im Allgemeinpolnischen System für Gesundheitsschutz von OSOZ wurde in der diesjährigen Ausgabe der Messe SALMED mit dieser renommierten Auszeichnung gewürdigt.

Management as ideal as a diamond

Laureata Brylantowej Statuetki Lidera Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, Stanisława Stępniewskiego, Dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, poprosiliśmy o pierwszy komentarz dotyczący zdobytej nagrody.

Stanisław Stępniewski

Muszę szczerze przyznać, że kiedy usłyszałem werdykt Kapituły przyznający mi tytuł Brylantowego Lidera Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia byłem w lekkim szoku, gdyż w najśmielszych myślach nie przypuszczałem, że zostanę tak nadzwyczajnie uhonorowany. Nie przemawia przeze mnie fałszywa skromność, ale myślę, że dobrze zarządzających dyrektorów w polskim systemie ochrony zdrowia jest wielu. Dlaczego więc właśnie ja? W każdym razie szczerze gratuluję wszystkim nagrodzonym - to zaszczyt dla mnie znaleźć się w takim towarzystwie.

Jest mi niezwykle miło, że tak szacowne grono ekspertów uznało moją osobę za godną tej nagrody. Bardzo dziękuję kapitule za to wyjątkowe wyróżnienie, ale mimo iż nagroda jest imienna, to jednak traktuję ją jako uhonorowanie całego zespołu, którym od 6 lat mam zaszczyt kierować. Dobry zespół to klucz do sukcesu. Wystarczy tylko opracować dobre cele, wytyczyć kierunki działań, przekonać nieprzekonanych i już jesteśmy na właściwej drodze. Nie ukrywam, że to trudna praca, szczególnie dla kogoś, kto pracuje w jednym szpitalu przez dwadzieścia kilka lat. Przejście na "drugą stronę" nie jest łatwe i wiąże się z licznymi niedogodnościami, zarówno dla personelu jak i nowego dyrektora. 8 lat temu skończyłem studia menedżerskie bardziej dla przyjemności niż z chęci bycia osobą zarządzającą. W 2005 roku wygrałem konkurs na dyrektora Szpitala Św. Ludwika w Krakowie. Napisałem wtedy program naprawczy i zaproponowałem zespołowi jego wdrożenie. Wspólnie przeszliśmy drogę restrukturyzacji szpitala, a były to trudne chwile - dług wynosił ponad 50 proc. rocznego budżetu szpitala. Ponadto borykaliśmy się też z innymi problemami, lekarze pracowali na wyeksploatowanym sprzęcie, szpital nadawał się do całkowitego remontu i groziła mu likwidacja.

Mimo tak trudnej sytuacji właściwie od razu, poza programem naprawczym, realizowany był program inwestycyjny - na początku skromny, z czasem coraz bardziej odważny. W ciągu pięciu lat zainwestowaliśmy ponad 12 mln zł w sprzęt medyczny i diagnostyczny oraz ponad 28 mln zł w remonty starego budynku i budowę nowego pawilonu im. Prof. Jakubowskiego, który oddany został do użytku we wrześniu 2010 roku. Już po 8 miesiącach, na koniec 2005 roku, wygenerowaliśmy pierwszy zysk i od tego czasu zawsze wynik finansowy jest dodatni a zadłużenie zostało zlikwidowane po trzech latach. Od 2008 roku mamy dwa certyfikaty ISO w zakresie zarządzania oraz ochrony środowiska. W styczniu tego roku uzyskaliśmy recertyfikację na trzy kolejne lata. W przemianach, które w ostatnich latach przeszedł nasz szpital, postawiliśmy na wysoki poziom usług pediatrycznych oraz ich kompleksowość. Oznacza to kompatybilność poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych, rozbudowaną diagnostykę ambulatoryjną, a wszystko to w oparciu o zintegrowany system informatyczny. Obecnie nie da się efektywnie pracować ani zarządzać bez szybkiego dostępu do informacji i najnowszych technologii, które są dostępne w naszym szpitalu dzięki nowoczesnemu systemowi informatycznemu. W konsekwencji pacjent jako podmiot naszej działalności musi mieć z tego powodu również wymierne korzyści.

Sprzęt, system informatyczny i certyfikaty to oczywiście nie wszystko. Dla jakości świadczonych usług niebagatelne znaczenie ma kompetentna, dobrze przygotowana kadra. W związku z tym z budżetu szpitalnego został wydzielony specjalny fundusz na finansowanie szkoleń. Jest nimi objęty cały personel, nie tylko medyczny. Obowiązek doskonalenia się w zawodzie dotyczy także osoby dyrektora. Dlatego też w niedalekiej przyszłości będę finalizował studia podyplomowe MBA dla medycznej kadry zarządzającej, na jednej z warszawskich uczelni.

Ta nagroda stanowi dla mnie również poważne zobowiązanie na przyszłość. Muszę przyznać, że jest mi też bardzo miło, iż to moi współpracownicy postanowili zgłosić mnie do konkursu. To dla mnie jasny sygnał, że droga, którą wybrałem jest prawidłowa. Pokazaliśmy, że w tych trudnych dla ochrony zdrowia czasach, można nie tylko dobrze funkcjonować, ale także się rozwijać.

Zawsze uważałem i nadal jestem tego zdania, że dyrektorem szpitala nie powinien być lekarz. Jeżeli jednak ktoś się zdecyduje objąć to stanowisko i chce to robić dobrze, powinien mieć świadomość, że wymaga to bardzo dobrego przygotowania merytorycznego, dobrej znajomości organizacji, jaką jest szpital i niestety taka osoba powinna zrezygnować z czynnego uprawiania zawodu lekarza. W moim przekonaniu nie można pogodzić zarządzania szpitalem i jednocześnie leczyć pacjentów.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie to niezwykle historyczny szpital. W jego murach powstała pierwsza katedra pediatrii na ziemiach polskich, a pierwszym jego dyrektorem był prof. Maciej Leon Jakubowski, nazywany do dziś ojcem pediatrii polskiej. Został wybudowany w 1876 roku, dzięki takim wybitnym postaciom ówczesnego Krakowa jak Jan Matejko czy księżna Marcelina Czartoryska. Ta historyczna spuścizna jest dla nas bardzo ważna a także zobowiązująca. Mamy plany rozwoju polegające na utworzeniu w pełni nowoczesnego i przyjaznego szpitala, w którym - zgodnie z dewizą naszego mentora prof. Macieja Leona Jakubowskiego - nieustannie "walczymy o zdrowie, życie i uśmiech dziecka".

"Sprzęt, system informatyczny i certyfikaty to oczywiście nie wszystko.
Dla jakości świadczonych usług niebagatelne znaczenie ma kompetentna, dobrze przygotowana kadra"