Lutowe wydanie czasopisma OSOZ

Czy polska ochrona zdrowia jest innowacyjna? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w najnowszym wydaniu czasopisma Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (2/2014). Ponadto w numerze m.in. zaproszenie na 18. Konferencję OSOZ, debata na temat klauzuli sumienia, analiza rynku produktów ziołowych, nierówności w zdrowiu, prywatne ubezpieczenia zdrowotne...

Gala Liderów Ochrony Zdrowia

Zapraszamy Państwa na uroczystość wręczenia nagród w 8. edycji Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia. Gala Liderów odbędzie się 25 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 (Hotel Marriott w Warszawie), po zakończeniu konferencji "Innowacyjna Ochrona Zdrowia". Niezapomniane emocje i wyjątkowa oprawa...

Nowe wydanie czasopisma OSOZ

Najnowszy numer (1/2014) zdominował raport specjalny na temat oczekiwanych i pilnych zmian w ochronie zdrowia. Swoje opinie prezentuje 12 ekspertów. Ponadto m.in.: statystyczne podsumowanie rynku farmaceutycznego w 2013 roku oraz najważniejsze osiągnięcia naukowe, wizje przyszłości ochrony zdrowia, wywiad z prof. Iloną Kickbusch, profilaktyka cukrzycy...

Konferencja "INNOWACYJNA OCHRONA ZDROWIA"

18. Konferencja Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia "INNOWACYJNA OCHRONA ZDROWIA" już 25 kwietnia 2014 r. w Warszawie (Hotel Marriott)! Wielki panel dyskusyjny, 6 sesji tematycznych, ponad 50 prelegentów, uroczysta Gala Liderów Ochrony Zdrowia. Udział w konferencji jest bezpłatny.

IT w Placówce Medycznej 2014

11 lutego 2014 r. w Poznaniu zapraszamy do udziału w 17. Konferencji Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia - IT W PLACÓWCE MEDYCZNEJ 2014. Wydarzenie jest częścią oficjalnego programu Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED 2014r.

Zaproszenie na konferencję

Czasopismo OSOZ zaprasza studentów i środowisko akademickie na bezpłatna konferencję "IT+MEDYCYNA". Konferencja odbędzie się 15 października 2013 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Zaproszenie na szkolenie

Czasopismo Menedżer Zdrowia i Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia zapraszają na IV Forum Marketingu, Komunikacji i Public Relations w Ochronie Zdrowia (19-20 września br., Warszawa)

Konferencja IT w zdrowiu

Zapraszamy do udziału w Konferencji „IT w zdrowiu – zmiany w sektorze zdrowia 2014r. i prognoza 2014 – 2020”. Konferencja jest organizowana przez Śląską Sieć Metropolitalną we współpracy z Samorządem Miasta Gliwice oraz Politechniką Śląską w Gliwicach w dniach 18 - 19 września 2013 r.

Razem starzejemy się lepiej

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia dołączył oficjalnie do AgeingWell Network – europejskiej inicjatywy mającej na celu adaptację rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych dla lepszego życia osób w starszym wieku.Członkostwo OSOZ w AgeingWell pozwoli lepiej dostosowywać rozwiązania i serwisy internetowe...

Wiedza z konferencji dostępna on-line

13 ekspertów w panelu dyskusyjnym, niemal 40 prelegentów z Polski a także Litwy, Belgii, Niemiec oraz Austrii w ramach 4 sesji tematycznych, ponad 740 uczestników – tak w liczbach można podsumować Konferencję Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, która odbyła się 18 kwietnia 2013 r.

Poznaliśmy laureatów konkursu Liderów Ochrony Zdrowia

Podczas uroczystej Gali w Hotelu Marriott w Warszawie, ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu dla placówek i menedżerów ochrony zdrowia. W gronie zwycięzców znalazły się wybitne osobowości oraz podmioty rynku medycznego.

Zapraszamy na Konferencję PRIORYTETY I WYZWANIA 2013

18 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się 15. Konferencja Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Około 500 gości weźmie udział w dyskusji plenarnej oraz 4 sesjach tematycznych z udziałem prelegentów zagranicznych. Zarejestruj się bezpłatnie!

Zgłoś udział w Konkursie Liderów Ochrony Zdrowia

Każda placówka medyczna może wziąć udział w prestiżowym plebiscycie Liderów Ochrony Zdrowia, który co roku organizuje czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. Uczestnictwo jest bezpłatne a wypełnienie formularza zajmuje ok. 30 minut.

SZKOLENIE: Jak wyróżnić się w ochronie zdrowia?

20-21 września 2012 r. w Warszawie odbędzie się III Forum Marketingu i Public Relations w Ochronie Zdrowia. Zapraszamy menedżerów, lekarzy i osoby odpowiedzialne za kreowanie wizerunku placówki medycznej oraz komunikację z pacjentem i otoczeniem.

Poznaliśmy Liderów Ochrony Zdrowia

Podczas uroczystej Gali w Hotelu Marriott w Warszawie zaprezentowano sylwetki 15 laureatów Konkursu Liderów Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Kim są nagrodzone osoby i placówki oraz jakie inicjatywy w tym roku wyróżniła Kapituła?

BLOZ ON LINE Aktualne informacje o lekach dla lekarzy.

Nowa ustawa refundacyjna oraz rozporządzenia w sprawie recept lekarskich nałożyły na lekarzy nowe obowiązki w zakresie ordynacji leków, polegające na doborze leków według tzw. Wskazań Produktu Leczniczego.

Zapraszamy na Forum Polityki Zdrowotnej i E-zdrowia

17 maja br. w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się 14. edycja Konferencji Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. W wydarzeniu weźmie udział 600 gości, a swoje wykłady przedstawią m.in. zagraniczni prelegenci. Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Złoty Eskulap 2012 dla Indywidualnego Konta Zdrowotnego

Innowacyjność, nowoczesność i najwyższa jakość to główne kryteria, które wyróżniają laureatów Złotego Medalu MTP - Złotego Eskulapa. Indywidualne Konto Zdrowotne w Systemie OSOZ zostało uhonorowane tym prestiżowym wyróżnieniem.

Zaproszenie na eHealth Week 2012

Dania przejęła Prezydencję w Unii Europejskiej i swoje priorytety w zakresie ochrony zdrowia podkreśla goszcząc Konferencję „eHealth Week 2012”. Od 7 do 9 maja w Kopenhadze eksperci z Europy będą zastanawiać się nad tym, jak przyspieszyć rozwój e-zdrowia w Europie.

Gdzie sprawdzać aktualne informacje o tańszych lekach?

Ceny leków refundowanych podlegają okresowym zmianom po publikacji nowej listy refundacyjnej. Każde nowe obwieszczenie powoduje spadki lub wzrosty w odpłatnościach pacjenta za leki, a także wprowadza zmiany...

Wir laden ein zur Konferenz PRIORITÄTEN UND HERAUSFORDERUNGEN 2013

Am 18. April dieses Jahres findet die 15. Konferenz des Allgemeinpolnischen Systems für Gesundheitsschutz statt. Circa 500 Gäste nehmen an der Plenardiskussion sowie an den 4 thematischen Sitzungen unter Mitwirkung ausländischer Redner teil. Melden Sie sich kostenlos an!

BLOZ ONLINE Aktuelle Informationen über Arzneimittel für Ärzte

Das neue Erstattungsgesetz sowie die Verordnungen über ärztliche Rezepte erlegen den Ärzten neue Pflichten hinsichtlich der Auswahl der Arzneimittel gemäß den sog. Indikationen des Arzneimittels auf. Die Nichteinhaltung dieser Anforderungen durch die Ärzte wird vom Nationalen Gesundheitsfonds mit empfindlichen Strafen verfolgt.

Zloty Eskulap 2012 für das Individuelle Gesundheitskonto

Innovativität, Modernität und höchste Qualität als Hauptkriterien für Laureaten der Goldenen Medaille von MTP - Złoty Eskulap. Das Individuelle Gesundheitskonto im Allgemeinpolnischen System für Gesundheitsschutz von OSOZ wurde in der diesjährigen Ausgabe der Messe SALMED mit dieser renommierten Auszeichnung gewürdigt.

Innovations in Health Care

 

Kongres "Innowacje informatyczne w ochronie zdrowia" zgromadził 200 gości - menedżerów przychodni i szpitali, lekarzy, studentów kierunków medycznych - a w dyskusjach panelowych wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji ochrony zdrowia na Śląsku. O perspektywach rozwoju ochrony zdrowia w kontekście nowoczesnych technologii informatycznych rozmawiali:

  • dr n. med. Szczepan Bołdys, były wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
  • dr n. med. Stanisław Dyląg, Dyrektor RCKiK w Katowicach,
  • lek. med. Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny,
  • dr inż. Zygmunt Kamiński, Dyrektor Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ,
  • Mariusz Kleszczewski, Wicemarszałek Województwa Śląskiego,
  • dr n. med. Bogdan Koczy, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Dr Janusza Daaba,
  • dr n. med. Jacek Kozakiewicz, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach,
  • dr n. med. Beata Małecka-Libera, Sejmowa Komisja Zdrowia,
  • dr Zbigniew Nawrat, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu,
  • Bożena Siedlecka, z-ca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
  • dr n. med. Ireneusz Szymczyk, konsultant wojewódzki ds. medycyny rodzinnej

 

Uczestników dyskusji połączyło przychylne nastawienie do możliwości, jakie niosą ze sobą rozwiązania informatyczne w medycynie. Zwrócono uwagę na potencjał tkwiący w integracji danych medycznych, które w chwili obecnej są rozproszone. Lekarz nie ma wglądu do pełnej historii choroby, gdyż znajduje się ona w archiwach papierowych wszędzie tam, gdzie pacjent w jakikolwiek sposób był leczony (w innych gabinetach lekarskich, szpitalu itd.). To może rodzić wiele zagrożeń, m.in. prowadząc do zażywania przez pacjenta kilku leków, które mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Ich następstwem są często groźne dla życia powikłania. Idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do powszechnej praktyki internetowego konta zdrowia, gromadzącego pełne dane o zdrowiu chorego. Podkreślano, że takie konto jest najlepszym sposobem prowadzenia programów profilaktycznych oraz nadzorowania terapii, gdyż lekarz ma zawsze dostęp do pełnej i aktualnej kartoteki pacjenta. Wie też, jakie leki przepisał inny specjalista oraz czy pacjent je wykupił w aptece.

Paneliści zwrócili uwagę, że nowoczesne rozwiązania powinny wspierać lekarzy oraz muszą być proste w obsłudze nawet dla starszych pracowników ochrony zdrowia. Ten argument zyskuje na znaczeniu w świetle zagrożenia, jakim jest dehumanizacja kontaktu na linii lekarz-pacjent. Dr inż. Zygmunt Kamiński - Dyrektor Komitetu Naukowego OSOZ - zwrócił uwagę, że Polska jest w czołówce krajów europejskich posiadających opracowane i działające rozwiązania kont zdrowia pacjenta. W Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia już dziś można m.in. tworzyć mapy epidemiologiczne w skali kraju i poszczególnych regionów. Tak ogromna rewolucja wymaga z drugiej strony uświadamiania i edukowania społeczeństwa a także rozwiewania obaw przed nowymi technologiami.

W drugim panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia oraz placówek, które zdecydowały się na inwestycje w rozwiązania informatyczne. Uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrożenia oprogramowania w przychodniach oraz szpitalach. Mowa była m.in. o konieczności prawidłowego planowania komputeryzacji, współpracy placówki medycznej z firmą-dostawcą oprogramowania, a przede wszystkim o konieczności ciągłego kładzenia nacisku na szkolenia personelu. To właśnie czynnik ludzki decyduje o sukcesie i osiągnięciu maksymalnych korzyści z ucyfrowienia procesów administracyjnych.

W centrum uwagi dyskusji znalazły się ponadto najbardziej aktualne wyzwania informatyczne: podpis elektroniczny, rejestracja internetowa, e-recepta czy komunikacja z pacjentem (sms, e-mail). Ci, którzy wdrożyli e-rejestrację podkreślali, że jej wykorzystanie zależy przede wszystkim od grupy wiekowej. W grupie osób w wieku 20-40 lat narzędzie jest stosowane przez nawet 80% pacjentów. Z kolei podpis elektroniczny, choć na dzień dzisiejszy wiąże się z dużymi kosztami, w perspektywie kilku lat okazuje się trafioną inwestycją, biorąc pod uwagę oszczędności z likwidacji papierowej archiwizacji danych. Ciekawostką było połączenie on-line z przychodnią KAMED w Katowicach i prezentacja przykładowego procesu przyjęcia pacjenta.

Panel Ekspertów podsumował dyskusje prowadzone na forum konferencji. Rafał Kozioł, dyrektor wydziału OSOZ, zaprezentował bogate możliwości internetowego konta pacjenta w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia. Ekspert rynku ubezpieczeń - Xenia Kruszewska z T.U. MEDICA Polska, przekonywała do informatyzacji w aspekcie racjonalizacji kosztów ochrony zdrowia. Konferencję zamknęły prelekcje Grzegorza Mródź z KAMSOFT S.A. (omawiająca dobre praktyki informatyzacji) oraz przedstawiciela firmy ORACLE (na temat bezpieczeństwa danych medycznych).

Patronat honorowy nad Konferencją objął m.in. Śląski Uniwersytet Medyczne w Katowicach, Śląska Izba Lekarska, Wojewoda Śląski – Zbigniew Łukaszczyk, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz wiele innych instytucji rynku medycznego.

Pełna relacja z Konferencji zostanie opublikowana w grudniowym numerze czasopisma Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia.

Zamówienia na bezpłatny numer czasopisma OSOZ (nr 12/2011) wraz z Kartą Zdrowia Pacjenta można składać pod adresem: redakcja@osoz.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać "Bezpłatny OSOZ 12/2011", a w treści e-maila podać adres do wysyłki).