Elektroniczna Recepta

Apteki i przychodnie współpracujące z systemem OSOZ już teraz mogą z powodzeniem stosować równolegle z receptą papierową - receptę elektroniczną, zwaną również jako e-recepta. To przede wszystkim przyśpieszenie i optymalizacja pracy w aptece, ale także lepsza opieka farmaceutyczna dla pacjentów.

W ramach serwisów OSOZ prowadzona jest Baza Zdarzeń Zdrowotnych rejestrująca wszelkie potencjalne zdarzenia zdrowotne. Rejestrowane są również ordynacje lekarskie dotyczące leków. Recepty trafiają do Bazy Zdarzeń Zdrowotnych w postaci elektronicznej, a w formie papierowej zostają wydane pacjentowi. Takie rozwiązanie niesie dla apteki wiele korzyści, a samo stosowanie e-recepty jest bardzo proste.

Wystarczy, aby farmaceuta odczytał numer recepty czytnikiem kodów kreskowych. OSOZ sprawdzi, czy w Bazie Zdarzeń Zdrowotnych znajduje się recepta w formie elektronicznej - jeżeli jest - zostanie udostępniona w aptece. Wszystkie pozycje leków zapisanych na recepcie zostaną automatycznie pobrane przez program apteczny. Farmaceuta, tak jak dotychczas, będzie mógł zaproponować pacjentowi zamiennik leku oraz wydać tylko te leki, o które poprosi pacjent.

Elektroniczna recepta

 

Warto wiedzieć, że:

- e-recepta eliminuje nieczytelność recept. Stosując receptę elektroniczną zanika całkowicie problem związany z nieczytelnym charakterem pisma i błędnym odczytaniem ordynacji lekarskiej.

- Przyspiesza realizację recepty. System apteczny automatycznie pobiera pozycje leków znajdujące się na recepcie, pozostawiając farmaceucie ostateczny wybór. Dodatkowy czas może okazać się bardzo cenny w godzinach dużego natężenia ruchu w aptece.

- Zwiększa bezpieczeństwo leczenia. System komputerowy automatycznie kontroluje interakcje i uczulenia, sprawdza czy wydawane aktualnie leki nie wykazują interakcji bądź realizacji uczuleniowych z lekami ostatnio wykupionymi przez pacjenta, zapisanymi na jego koncie zdrowotnym.

Ważne informacje:

- Elektroniczna forma recepty stanowi obecnie jedynie dodatkowe wsparcie dla recepty papierowej, z uwagi na obowiązujące przepisy prawne.

- e-recepta w OSOZ nie identyfikuje pacjenta, jak również ordynującego ją lekarza, co jest zgodne z obowiązującym prawem.

Wystarczy sprawdzić, czy w najbliższej okolicy jest przychodnia lub lekarz współpracujący z OSOZ - jeżeli tak, wystawione elektronicznie i przesłane do OSOZ recepty mogą już teraz być realizowane jako e-recepty.